fbpx
';
Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • LinkedIN
  • Pinterest
Share
Popis projektu
Typický vesnický domek v podšumaví na rozlehlém pozemku ve svahu. Půdorys obdélník s poměrem stran 1:2, sedlová střecha se šumavskou houpačkou nad zápražím, dřevěné trámové stropy, maštal s valenými klenbami, stodola otevřená do krovu a šesti členná rodina. Co s tím? Přístavba, vestavba, respekt tvarosloví a okolí.
Architektonické řešení
Jedná se o jednopodlažní rodinný dům s půdorysem obdélníku s přístavkem verandy. Dům má světle zelenou fasádu doplněnou o ozdobné prvky ( šambrány, římsy) v odstínu bílé barvy. Sokl domu je zachován z přiznaného kamenného zdiva. Přístavek verandy je kompletně obložen prkenným obkladem. Výplně otvorů mají dřevěné špaletové rámy v přírodním odstínu smrku. Návrh zachovává sedlovou střechu se stávajícím sklonem 41°, konstrukce krovu nad stávající částí je provedená jako tzv. šumavská houpačka, díky které vzniká kryté zápraží. Štít přístavby je proveden s odkazem na archetyp šumavské chalupy. Přiznaná podezdívka, předsazená konstrukce balkonu zastřešená přesahem střechy, polovalba, přiznané trámoví. Střechu pokrývá skládaná střešní krytina ve středně hnědém, tzv. měděném odstínu- pálená krytina. Přesahy střech mimo zápraží a balkonu jsou minimální, tak jak je pro podšumaví typické. Terasy jsou tvořeny prkny z místně se vyskytujících dřevin, zachovány v přírodním světlém odstínu.
Dispozice
Dispozičně se jedná o 6+1 s užitnou plochou 309 m². Vstup do domu, který ústí ze zápraží do zádveří je situován na jihozápad. Ze zádveří se vchází do chodby. Chodba tvoří předěl či filtr mezi technickou zónou domu a zónou obytnou. Chodba protíná celý půdorys domu v jeho středu. V návaznosti na ní je pokoj pro hosty, kde bude bydlet převážně babička. Uprostřed domu je zároveň situováno samostatné WC a koupelna. Na západní straně chodby je situován filtr- místnost sloužící jako prádelna, zároveň v ní bude umístěn ohřev TV. Na prádelnu navazuje technická místnost s kotlem na dřevo a akumulační nádobou pro otopnou vodu. Východní křídlo domu zaujímá prostorná kuchyně s jídelnou a schodištěm do podkroví. V kuchyni je v návaznosti na stávající komínové těleso umístěna kachlová kamna s pecí. Z jídelny je možné vyjít na terasu. Schodiště vyúsťuje v podkroví v obývacím pokoji. Ten zaujímá celou hloubku dispozice domu. Z obývacího pokoje je vstup do chodby. Na chodbu jsou navázány všechny další pokoje, šatna, koupelna a samostatné WC. Pokoje jsou orientovány do zahrady, pro odstínění od komunikace, která přiléhá k pozemku. Ložnice a pokoj č. 3 mají vstup francouzským oknem na krytý balkón. Pokoje dětí i obývací pokoj mají střešní vikýře se sedlovou střechou. Koupelna, WC a ložnice rodičů mají střešní okna.